پرینت

SketchUp

نوشته شده توسط Administrator on .

اسکچ آپ چیست؟

Sketchup (اسکچ آپ) یک برنامه طراحی سه بعدی است. مهم ترین ویژگی این نرم افزار سادگی و سرعت بالای ترسیمات در آن است. اسکچ آپ حجم کمی دارد و به راحتی در سیستم های ضعیف رایانه ای قابل اجراست. این ویژگی ها اسکچ آپ را به یکی از محبوب ترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی تبدیل کرده است. اسکچ آپ برای طراحی معماری بسیار مطلوب است. اسکچ آپ می تواند ما را از مرحله ایده پردازی تا ارائه نهایی یاری کند. علاوه بر معماری، اسکچ آپ در مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، کارهای چوبی و حتی بازی سازی نیز کاربرد دارد. از دیگر ویژگی های اسکچ آپ توسعه ی آسان آن است. این ویژگی موجب شده تا افزونه های بسیاری در زمینه های مختلف برای این نرم افزار موجود باشد. همچنین اسکچ آپ از طیف وسیعی از فرمت های ورودی و خروجی پشتیبانی می کند.

 

نسخه های اسکچ آپ

تا زمان ارائه ی هشتمین نگارش اسکچ آپ، این برنامه در دو نسخه ی رایگان و SketchUp Pro عرضه می شد. اما با تغییر مالکیت این نرم افزار، شیوه ی نام گذاری تغییر یافت. هم اکنون اسکچ اپ در دو نسخه ی رایگان با نام SketchUp Make و حرفه ای با نام SketchUp Pro عرضه می شود. نسخه Pro از فرمت های ورودی و خروجی بیشتری پشتیبانی می کند و برخی از پلاگین ها فقط بر روی SketchUp Pro عرضه می شوند. ضمناً SketchUp Pro به همراه نرم افزار LayOut و Style Builder عرضه می شود.

فرمت های ورودی و خروجی

SketchUp 2014  از فرمت های زیادی برای Import و Export پشتیبانی می کند. فرمت های dwg ، .dfx ، .3ds ، .jpg ، .tif. از جمله ی این فرمت ها هستند. برخی از این فرمت ها مثل اتوکد فقط در نسخه pro موجود است.  ضمنا SketchUp 2014 برای خروجی انیمیشن از فرمت های avi ، .webm. و mp4. تا کیفیت Full HD پشتیبانی می کند.

آشنایی با اصطلاحات اسکچ آپ

 Plugin (پلاگین):

پلاگین ها برنامه هایی هستند که بر روی اسکچ آپ نصب می شوند و بر قابلیت های آن می افزایند. بعضی از پلاگین ها ابزار هایی را به اسکچ آپ اضافه می کنند و برخی دیگر فرمت های جدید ورودی و خروجی را فراهم می کنند. برنامه های رندر هم نوعی دیگر از پلاگین ها هستند. پلاگین های اسکچ آپ بسیار فراوانند. شما هم اگر اندکی برنامه نویسی بلد باشید می توانید برای اسکچ آپ پلاگین بنویسید.

دریافت پلاگین ها

 Render (رندر):

رندرگیری فرآیندی است که مدل های سه بعدی را به عکس های واقعی شبیه می کند. برنامه های رندر مختلفی برای اسکچ آپ وجود دارد. بعضی از این برنامه ها به صورت پلاگین روی اسکچ آپ نصب می شوند. بعضی دیگر به صورت برنامه های مستقل هستند.

برنامه های رندر

Component (کامپوننت):

کامپوننت ها مدل های آماده ای هستند که برای بالا بردن سرعت کار در اسکچ آپ استفاده می شوند. از جمله استفاده ی کامپوننت ها در مبله کردن فضاها و طراحی فضای سبز است. کامپوننت ها در قالب فایل های اسکچ آپ هستند. در صورت وجود اجزای تکراری در مدل، استفاده از کامپوننت باعث سبک تر شدن و آسان تر شدن اعمال تغییرات می شود.

دریافت کامپوننت

Style (استایل):

استایل ها ما را در ارائه و پرزانته ی مدل ها یاری می کنند. استایل ها از نظر رنگ پس زمینه ضخامت و نوع خطوط و ... با هم تفاوت دارند. بعضی از استایل ها مدل های سه بعدی را به طراحی های دستی شبیه می کنند. با استفاده از نرم افزار Style Builder که همراه SketchUp Pro عرضه می شود می توان برای اسکچ آپ استایل ساخت.

دریافت استایل

 

برنامه های رندر