آموزش Rendering

پرینت

استفاده از نور IES در V-Ray

نوشته شده توسط Administrator on .

در این راهنما قصد داریم به طور مختصر نحوه ی استفاده از نور IES را در وی – ری اسکچ آپ آموزش دهیم. در این آموزش از تعدادی کامپوننت آماده و یک اتاق ساده استفاده می کنیم. نور IES مورد استفاده مربوط به شرکت Lithonia است که در ادامه قابل دانلود است. ضمناً متریال ها در این راهنما Bump و Reflection ندارند.

پرینت

رندر سریع با V-Ray

نوشته شده توسط Administrator on .

برنامه V-Ray برنامه ی نسبتاً پیچیده ای است و تنظیمات بسیاری دارد اما با تنظیمات پیش فرض و بدون یادگیری کامل این برنامه هم می توان رندری ساده و بدون دردسر با نتیجه ای قابل قبول گرفت. در این قسمت ما قصد داریم آموزش دهیم که چگونه یک رندر ساده و بدون تنظیمات پیچیده با برنامه وی ری بگیرید. همان طور که می دانید رندر دو بخش دارد: ۱- اعمال متریال ۲- تنظیم نور

متریال های وی ری با متریال های اسکچ آپ متفاوت هستند. شما می توانید خودتان با تنظیمات بسیاری که در Material Editor وی ری موجود است یک متریال بسازید و یا اینکه از متریال های آماده استفاده کنید.  ما در اینجا از متریال های آماده استفاده می کنیم. برای اعمال متریال روی مدل خود باید متریال را در وی ری Load کنید. برای این کارابتدا بر روی آیکون Material Editor که با علامت M روی Toolbar وی ری مشخص است کلیک می کنیم.


سپس روی Scene Materials راست کلیک کرده و Load material  را انتخاب می کنیم.

حالا یک متریال آماده برای Load کردن بر می گزینیم. متریال های وی ری اسکچ آپ با فرمت vismat.  شناخته می شوند. شما از اینجا می توانید یک بسته متریال آماده مخصوص وی ری را دانلود کنید. پس از Load کردن متریال حالا باید آن را روی مدل خود اعمال کنیم. برای این کار ابتدا سطحی را که می خواهیم به آن متریال بدهیم را انتخاب می کنیم و سپس  Material Editor باز کرده و روی متریال Load شده راست کلیک می کنیم و بعد گزینه ی Apply material to selection را بر می گزینیم.

حالا متریال روی سطح مورد نظر اعمال شده است.

برای نور پردازی ما اینجا از نور پیش فرض وی ری استفاده می کنیم. این نور خیلی اوقات برای رندر های خارجی معمولی، کافی به نظر می رسد. برای باز کردن پنجره ی رندر و آغاز رندر گیری دکمه ی رندر (که با علامت R مشخص شده) را از Toolbar برنامه انتخاب می کنیم. حالا رندرگیری آغاز شده و صبر می کنیم تا پردازش به پایان برسد. بسته به قدرت CPU کامپیوتر شما و حجم مدل شما مدت زمان رندر متفاوت است.

بعد از پایان رندر گیری گزینه ی Save را از بالای پنجره ی رندر انتخاب کرده و رندر را ذخیره می کنیم.


برنامه های رندر